+90 532 787 65 85
+90 216 256 52 88
hello@tingyapi.com
Yapı ve Tavan Sistemleri
logo

Salonlar için 10+ Elegan Asma Tavan Tasarımı Fikri

Tavanı Düzgün Bir Tepsi Tasarımıyla Tanımlayın

Başlangıç olarak, son derece basit tepsi tasarımını deneyebilirsiniz. Kenarlar diğerlerinden daha alçak olabilir ve tavanınıza düzgün bir sınır verir. Bu düzgün sınırlar iç mekana odaklanmaya devam ederken tavanı tanımlamaya yardımcı olur. Tasarımın zarafetini korumak için minimal görünen ve yumuşak bir ışıltı yayan sıcak gömme ışıklar takabilirsiniz.

Bir Avize ve Şık Bir Tavan Vantilatörü Seçimi

Basit asma tavanınızı süslemeyi tercih ediyorsanız, gömme aydınlatma yerine şık avizeler kullanabilirsiniz. Bir tavan vantilatörünün asma tavanınıza uyup uymayacağını mı merak ediyorsunuz? Asma tavanınızın genel tasarımına uyan kanatlı bir stil seçmenizi önerebiliriz. Bu modern salonlarda avize, vantilatör ve asma tavan (kenarlarında gömme ışıklar ile) bir araya gelerek hoş bir kombinasyon oluşturabilir

Tepsi Tasarımınızı Güzelleştirin

Biraz daha hareketli ama yine de sofistike bir şey mi istiyorsunuz? Dekoratif bir dokunuş için tasarımcınıza asma tavanın tabanına yüksek kaliteli ve cilalı bir ahşap veya kontrplak levha eklemesini önerebilirsiniz. Ayrıca PVC, metal veya cam gibi bir malzeme de dahil edebilirsiniz. Bu asma tavan tasarımında ahşap bir taban, merkeze yerleştirilmiş bir tavan vantilatörü ve çevrede gömme aydınlatma ile kompozisyon olarak, bu muhteşem bir tasarım sağlayabilir.

Farklı Katmanlı Tepsi Görünümünü Deneyin

Katmanlı tepsi tavanlar, salonlar için şık ancak basit asma tavan tasarımları oluşturur. Birden fazla katmana sahip olan tepsi tasarımı ile tüm bu ekstra ışıklara, renklere, süslemelere gitmeden stilinizi ifade edebilirsiniz.

Gömme Tavan Seçin

Tepsi tavanının ötesine geçerek, onun varyantı olan gömme asma tavan tasarımını deneyebilirsiniz. Bu tasarım, tavanı ön plana çıkarır ve abartı görünmez. Gömme tavan, kıvrımlı kenarlara sahip minimal bir tasarımdır. Göz alıcı ancak karmaşık olmayan bir tasarım için merkezden bir sıra minimalist sarkıt lamba asmayı da tercih edebilirsiniz.

Basit Formlar Deneyin

Yeni bir şeyler denemek ve yine de minimal kalmak için, merkezine bir tavan lambasına yerleştirmek için dairesel şekilli bir oyuğa sahip asma tavan tasarımına ne dersiniz? Karşılıklı iki kenara gömülen ince aydınlatmalarla, yumuşak ve bol ışık sağlayabilirsiniz.

Tavanınıza Bir Ada Dahil Edin

Hem tepsi hem de gömme stilleri beğendiniz mi? Tepsi tavanınızın ortasında asılı bir adaya gitmeye ne dersiniz? Ada, etrafını çevreleyen kenarlarda gizli aydınlatmasını barındırır, böylece asma tavan tasarımınıza yumuşak bir parlaklık sağlar.

Daha Fazla Gizli Aydınlatma Ekleyin

Asma tavan ile ada eklediğiniz tavanınızın kenarlarına gizli aydınlatmalar ekleyebilirsiniz. Böylece küçük mekanlarda daha ferah, geniş bir hacim yakalama imkanı yakalayabilirsiniz.

Mekan Odağınızı Sabitleyin

Salonlar için basit asma tavan tasarımı, tek tip bir parıltı için eşit bir şekilde yerleştirilmiş, gömme ışığa sahip tek bir asma adadır. Bu adanın bulunduğu yer mekanın merkez dengesini belirler niteliktedir. Asma tavan adasını yerleştirdiğiniz alan aynı zamanda alanın merkezini de belirleyecektir.

Basit Tutarken Cesur Olun

Minimal formları ön plana çıkarırken cesur davranabilirsiniz. Küçük mekanlara bu şekilde karakter katabilirsiniz.

Çağdaş Bir Görünüm için Raylı Aydınlatmalar ile Destekleyin

Son olarak, basit asma tavanınız için raylı aydınlatmayı da deneyebilirsiniz. Ray aydınlatması en çok, bolca aydınlatılması gereken perakende ve ticari alanlarda görülse de, bunları evinizde de kullanabilirsiniz. Aslında, ray aydınlatması oturma odanıza benzersiz ve çağdaş bir görünüm kazandırabilir.

Bu yazı urbancompany.com’da yer alan ‘Simple False Ceiling Designs for Halls: 10+ Ideas to Keep It Elegant’ adlı orjinal yazıdan çevrilmiştir.
Sizi arayalım

Sertifikalarımız

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi
ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Standardı
Marka tescil belgesi
ISO 14001 Çevre Sertifikası