+90 532 787 65 85
+90 216 256 52 88
hello@tingyapi.com
Yapı ve Tavan Sistemleri
logo

Tavan Sistemleri Üzerine Mimari Bir Rehber

İşleri basit tutmayı seviyorsunuz, ancak piyasada (ve evlerde) gördüğünüz tek şey gösterişli veya abartılı asma tavan fikirleridir. Biz öyle anlıyoruz. Bu nedenle, size temiz ve düzenli salonlar için bazı basit asma tavan tasarımlarına hizmet edecek ve mekanlarınıza sofistike bir görünüm kazandıracak bu blog yazısını bir araya getirmeye karar verdik. Bunları iç mimarınıza referans olarak gösterebilirsiniz, böylece onların uzman girdilerini dahil ederken kendi yolunuza da sahip olursunuz.

Panel ve Kiremit Sistemleri:

Asma tavanlar genellikle tavanın görünür yüzeyini oluşturan bir dizi panelden oluşur . En yaygın panel sistemlerinden biri "t" sistemidir. “Ana” kiriş” adı verilen uzun şeritler, "t kiriş” adı verilen daha kısa şeritlerle birleştirilir. Bu ana kiriş ve t ızgarası daha sonra ikinci tavanı oluşturmak için panellerle doldurulur. Paneller yerçekimi ile yerinde kalır ve çerçeveden kaldırılarak kolayca çıkarılabilir.

Gizli Izgara Sistemleri:

Gizli ızgara tavanlar , standart panel sistemlerine göre daha üst düzey bir görünüme sahiptir. Bu tip asma tavanlar, gerçek ızgarayı gizlemek için kenardan kenara düzgün bir şekilde birbirine uyan panelleri kullanır. Bazı üreticiler, basit, tekrarlanan öğelerden çeşitli karmaşık görsel desenler oluşturabilen gizli ızgara sistemleri sunar. Bu sistemler, tam işlevselliklerini korurken, HVAC, aydınlatma ve diğer altyapı unsurlarını gizlemek için üretilmiştir

Streç Tavan Sistemleri:

Gergi tavan, tek bir büyük panelden oluşan asma tavan sistemidir. Asma tavanın şekli, genellikle özel olarak tasarlanmış ve imal edilen çerçeve ile belirlenir. Çerçeve, odanın duvarlarına tam oturacak şekilde yapılabilir veya tavanın altına asılan dalga şeklinde bir çerçeve gibi daha heykelsi olabilir. Gerdirilen malzeme genellikle vinil veya PVC gibi herhangi bir renk, kaplama veya şeffaflık olabilen ince bir plastik filmdir. Ancak bu yüzey aynı zamanda özel bir ahşap kaplama paneli veya dekoratif kumaş da olabilir.

Renk ve Son İşlem:

Tavan panelleri veya fayansları, hayal edebileceğiniz hemen hemen her renkte gelir ve çoğu durumda, tasarımınızın belirli renk şemasına uyacak şekilde boyanabilir veya toz boya ile kaplanabilir. Panellerinizi boyamadan veya kaplamadan önce, aynı akustik özellikleri ve yangın derecelendirme verimliliğini koruyacaklarından emin olmak için tedarikçinizle konuştuğunuzdan emin olun

Miktar

Asma tavan ızgaranızın toplam alanını kaplamak için kaç panele ihtiyacınız olacağını hesaplamanız önemlidir.

Boyut

Standart kullanıma hazır fiberglas ve alçı paneller 2 'x 2' veya 2 'x 4' ve genellikle ¾ ”kalınlığa kadar. Ancak diğer dekoratif malzemeler çok daha ince olacak şekilde üretilebilir. Aydınlatma armatürleri, fanlar veya diğer HVAC erişim panelleri gibi asma tavan aksesuarları tipik olarak bu aynı boyutlarda bulunur

Akustik Özellikler:

Çoğu tavan üreticisinin, herhangi bir alanın ses koşullarını hedefleyebilen özel ürünleri vardır. Genellikle eğitim, ofis ve ağırlama ortamlarında kullanılır. Asma tavan belirlerken mekan için ses kontrolü açısından ihtiyaçlarınızı açıklamak önemlidir. Kendinize sorabileceğiniz bazı sorular, tavanın sesi dağıtması veya emmesi gerekip gerekmediğidir

Yangına Dayanıklılık:

Asma tavanın arkasına monte edilmiş yangın sprinkleri veya duman dedektörlerinin bulunmadığından emin olmak önemlidir. Izgaranın arkasında sprinkler varsa, imar yönetmeliğine bağlı olarak drop-out tavan panelleri kurabilirsiniz. Drop-out tavan panelleri, yangından gelen ısıya yanıt vermek ve sprinklerin düzgün çalışmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Bakım

Bir alandaki ses kalitesini iyileştirmeye yardımcı olması amaçlanan akustik tavan panelleri veya karoları , yüzeyde sünger benzeri bir dokuya sahip olabilir ve sesleri emmeye yardımcı olacak birçok küçük delik olabilir. Bu, akustik olarak iyi çalışabilir ancak temizlenmesi çok zor olabilir. Binanızın katı hijyen kuralları varsa, üreticinizle seçtiğiniz malzemenin zaman içinde nasıl dayanacağını konuşun.

Sürdürülebilirlik

Belirlediğiniz tavan ürünlerinin yaşam döngüsünü göz önünde bulundurmak önemlidir . Üreticilerinize, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılıp yapılmadıklarını ve kurulumdan çıkarıldıktan sonra geri dönüştürülüp dönüştürülemeyeceklerini sorun. Bazı üreticiler, üretim sürecinde mekanın içinde ve genel olarak hava kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilecek düşük uçucu organik bileşik (VOC) seviyelerine sahip tavan ızgara sistemleri sunar.

Bu yazı urbancompany.com’da yer alan ‘Simple False Ceiling Designs for Halls: 10+ Ideas to Keep It Elegant’ adlı orjinal yazıdan çevrilmiştir.
Sizi arayalım

Sertifikalarımız

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi
ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Standardı
Marka tescil belgesi
ISO 14001 Çevre Sertifikası